10.2024

Spotkanie członków Polskiego Towarzystwa Wspierania Warsztatów Terapii Zajęciowej MOST

W dniach 9-11 października br. odbyło się spotkanie członków Polskiego Towarzystwa Wspierania Warsztatów Terapii Zajęciowej MOST w Ośrodku wypoczynkowym w Nasicznem.

Na szkolenie przybyło 37 przedstawicieli WTZ z województwa podkarpackiego:
🔸WTZ Baranów Sandomierski
Oraz przedstawiciele
🔸 Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie – ROPS
🔸 Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – PFRON
Uczestnicy szkolenia zdobyli wiedzę z zakresu ” Treningu umiejętności społecznych ”- w ramach projektu „Zintegrowani”. Szkolenie przeprowadziła Pani dr Monika Kapuścińska – Dziekan Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi – filia w Jaśle.
Szkolenie dofinansowano ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Podkarpackiego – Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie.

Spotkanie swoją obecnością uświetnili:

• Pan Tomasz Maruszewski – Zastępca Prezesa Zarządu ds. Finansowych PFRON w Warszawie.
  • Pan Maciej Szymański – dyrektor Podkarpackiego Oddziału PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
  • Pan Jerzy Jęczmienionka – dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie.
  • Pan Marek Pietruszka – członek Wojewódzkiej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych.

Podczas spotkania omówione zostały najważniejsze sprawy dotyczące WTZ w szczególności ich bieżąca sytuacja finansowa oraz rozmawiano o przyszłość i promocji WTZ . Omówione zostały również zagadnienia związane z zajęciami klubowymi w WTZ. Dyskusja wykazała potrzebę niezbędnych zmian ustawowych w obrębie kwalifikacji i uczestnictwa osób z niepełnosprawnościami w Warsztacie Terapii Zajęciowej. Podkreślono również potrzebę wzajemnej współpracy środowisk pracujących na rzecz Warsztatów Terapii Zajęciowej.