Aktualności

20
09.2019

Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej wędrowali po Bieszczadach

W dniu 17 września 2019 roku uczestnicy WTZ w Rudniku nad Sanem wraz z opiekunami wyruszyli na trzydniową wycieczkę w Bieszczady. Pierwszego dnia wycieczki zwiedzaliśmy Zamek w Krasiczynie, jeden z najpiękniejszych skarbów architektury renesansowo-manierystycznej w Europie. Został zbudowany na przełomie XVI i XVII wieku przez Stanisława Krasickiego i jego syna Marcina. Z dziedzińca zamkowego, okolonego arkadowymi krużgankami, podziwiać można niezwykle rzadko spotykane przepiękne sgraffitowe dekoracje przedstawiające sceny biblijne oraz medaliony z popiersiami cesarzy, wizerunki polskich królów i sceny myśliwskie. Dowiedzieliśmy się, iż w zamku tym urodził się Adam Stefan Sapieha, polski duchowny rzymskokatolicki, biskup diecezjalny krakowski w latach 1911–1951 (od 1926 arcybiskup metropolita), kardynał prezbiter od 1946, senator I kadencji w II Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1922–1923. Przez historyków uznawany za jedną
z czołowych postaci w dziejach Kościoła polskiego I połowy XX wieku. Nazywany Księciem Niezłomnym. W dniu naszego pobytu na dziedzińcu zamkowym odbywał się Międzynarodowy Festiwal Artystyczny ”SAMOCVITY” mający na celu  wspieranie utalentowanej młodzieży oraz promocję dziedzictwa kulturowo-artystycznego Polski i Ukrainy. Głównym organizatorem festiwalu była Organizacja Pozarządowa „Art Centrum Antre” ze Lwowa.
Z Krasiczyna skierowaliśmy się ku Kalwarii Pacławskiej, gdzie nasz Kierownik Ks. Tomasz Szostek odprawił Mszę Świętą przed cudownym obrazem Matki Bożej Pacławskiej, nazywanej przez okolicznych mieszkańców Matką Bożą Słuchającą. Każdy z nas mógł zanieść osobiste podziękowania i prośby nie tylko do Matki Bożej ale również do spoczywającego w świątyni Sługi Bożego o. Wenantego Katarzyńca. Ojciec Wenanty przypomina nam o sensie i wartości chrześcijańskiego życia, którego wielkość zależy nie od nadzwyczajności dokonań, ale od mocy pragnienia i ukochania. Swoim życiem potwierdza, że każdy może i powinien realizować swe powołanie tam, gdzie stawia go Bóg: „Nie każdy może czynić rzeczy nadzwyczajne, ale każdy może spełniać swoje obowiązki”.
Wczesnym wieczorem dojechaliśmy do Ośrodka Caritas w Nasicznym, gdzie czekała na nas ciepła kolacja i wygodne łóżka do odpoczynku. Dla chętnych i mniej zmęczonych zorganizowano dyskotekę. 
Nasz kolejny dzień rozpoczął się Mszą Świętą w kaplicy, po której udaliśmy się na śniadanie. Najedzeni i ciepło ubrani wyjechaliśmy autokarem do Myczkowców, gdzie zwiedzaliśmy Mini ZOO, Ogród Biblijny i Park Miniatur Sakralnych. Ogród Biblijny stanowi specyficzny zapis teologii Biblijnej. Jednocześnie zawiera także przemyślaną i uporządkowaną katechezę o biblijnej historii zbawienia. Ogród ten, założony daleko od Ziemi Świętej,
w Bieszczadach, pozwala odwiedzającym odbyć jak gdyby podróż po ziemi ojczystej Jezusa.
Park Miniatur powstał w 2007 roku, na blisko hektarowej powierzchni, na 10 wzgórzach. Wyeksponowano tu aż 140 makiet obiektów sakralnych – najstarszych drewnianych kościołów oraz cerkwi prawosławnych i greckokatolickich z terenów południowo-wschodniej Polski oraz Słowacji i Ukrainy. Wszystkie modele wykonane są w skali 1:25. Śliczne, zrobione z pietyzmem makiety obiektów sakralnych otoczono miniaturową roślinnością, podobną do tej, która znajduje się przy poszczególnych świątyniach.
Kolejnym punktem programu naszej wycieczki były odwiedziny Klasztoru Sióstr Nazaretanek w Komańczy. Jest to miejsce czwartego (po Rywałdzie, Stoczku Warmińskim i Prudniku Śl.), ostatniego już etapu internowania Prymasa Polski Stefana kard. Wyszyńskiego. Władze komunistyczne PRL przywiozły go tutaj 29 października 1955 r. 
Historie internowania Kardynała Stefana Wyszyńskiego opowiedziała jedna z sióstr Nazaretanek. Po dniu pełnym wrażeń wróciliśmy do ośrodka w Nasicznym, gdzie czekała gorąca, pyszna zupa, i inne smakołyki. Wieczorem, całą grupa rozpaliliśmy ogromne ognisko, piekliśmy kiełbaski, szaszłyki, delektowaliśmy się innymi przysmakami przygotowanymi dla nas przez personel ośrodka. Zadowoleni z zabawy udaliśmy się na nocny spoczynek aby rano w pełni sił kontynuować naszą podróż.
Trzeciego już dnia, zgodnie z planem zwiedzaliśmy dawną cerkiew w Czarnej Górnej. W drewnianej greckokatolickiej cerkwi pw. Wielkiego Męczennika Dymitra od 1951 roku mieści się rzymskokatolicki kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Wewnątrz podziwiać można m.in. zachowany oryginalny ikonostas oraz piękne rzeźby, np. Chrystusa ukrzyżowanego i Matki Bożej. Zmęczeni ale pełni radości i uśmiechnięci wracaliśmy do naszych domów.

 

Skip to content