Aktualności

20
05.2022

Krakowski Teatr Biblijny w Centrum Caritas

W dniu 20 maja 2022 r. gościliśmy w Centrum Caritas Krakowski Teatr Biblijny, który tworzony jest przez dwóch artystów: Mariusza Kozubka i Piotra Solorza. Dzisiejsze przedstawienie opierało się na Ewangelii wg Św. Łukasza opowiadając dzieje Jezusa i Jego bliskich. Teatralna Opowieść bazowała na trzech środkach artystyczno – teologicznego przekazu: Słowo (nieomal dosłownie cytowany tekst biblijny), Obraz (obrazy będące plastyczną parafrazą Ikon) oraz Muzyka (wykonywane na żywo pieśni przy akompaniamencie akordeonu).

Podopieczni wykazali niezwykłe zainteresowanie spektaklem tym bardziej, że mogli stanąć na scenie z aktorami i współtworzyć teatralne przedstawienie.

 

KRAKOWSKI TEATR BIBLIJNY

Inspiracją do powstania Zespołu była trwająca od kilkunastu lat współpraca Mariusza Kozubka z Krakowską Agencją Artystyczną „Art – Metanoia”. Teatr od samego początku miał charakter „Teatru w Drodze”. Jego spektakle programowo były zawsze „proste w obsłudze” – kameralne, nie wymagające zawodowej sceny i zaplecza, możliwe do zagrania w nieomal każdych, nawet najbardziej karkołomnych warunkach. To założenie miało na celu uczynić KTB „teatrem dostępnym” – widzom niepełnosprawnym, mieszkającym w małych ośrodkach, „skoszarowanym” (DPS-y, Domy Dziecka, Areszty itp).

Stąd Grupa tak przygotowuje swoje kolejne premiery, aby można je było zagrać nawet w naprędce adaptowanych, nieteatralnych przestrzeniach (świetlicach, korytarzach, jadalniach, na małych estradach itp). Programowe „wychodzenie do widza” kształtuje charakter przedstawień – czytelnych, prostych w odbiorze, uniwersalnych, muzycznych, dowcipnych, otwartych na interakcję. Od strony treściowej przekaz Teatru kształtuje niezmiennie Biblia – odczytywana współcześnie, pogodnie, częstokroć nieoczekiwanie i zaskakująco.

Mimo wymuszonych mobilnością scenograficznych ograniczeń, KTB niezmiennie stara się (co często wymaga sporej inwencji) o piękny i bogaty kształt plastyczny spektakli. Atutem Zespołu jest także wykonywana podczas przedstawień „na żywo” muzyka (Piotr Solorz jest min. aktorem – multiinstrumentalistą).

Teatr, nie posiadając własnej sceny, gra swoje spektakle podczas co miesiąc organizowanych tras oraz na specjalne zaproszenia organizatorów imprez kulturalnych.

Skip to content