Aktualności

13
06.2022

Alpakoterapia uczestników ŚDS

Alpakoterapia, czyli lecznicza moc alpak !

Alpakoterapia jest jedną z dziedzin zooterapii, czyli terapii z udziałem zwierząt. Alpaki pochodzą z Ameryki Południowej. Zwierzęta te żyją stadnie, głównie w Andach na wysokości od 4000 do 4700 m n. p. m. Można je spotkać głównie w Peru, Chile i Boliwii. Są to roślinożerne ssaki żywiące się m.in. sianem, trawą pastwiskową, karmą i marchewką. Należą do rodziny wielbłądowatych.
Alpaki znane są z posiadania miękkiego i delikatnego futra, które jest hipoalergiczne. Wykorzystywane jest ono do produkcji poduszek czy swetrów.

Alpaki to zwierzęta o bardzo łagodnym usposobieniu, delikatne i zupełnie pozbawione agresji. Szybko zaprzyjaźniają się zarówno z człowiekiem, jak i innymi zwierzętami. Kluczową rolę odgrywa dotyk ze zwierzętami, mają bardzo przyjemne w dotyku, miękkie owłosienie oraz niezwykle pogodne usposobienie, dzięki czemu przebywanie z nimi sprzyja rozluźnieniu, uspokojeniu oraz wyciszeniu. Kontakt z tymi zwierzętami powoduje zmniejszenie lęków czy stresów. Przebywanie w ich towarzystwie łagodzi stany napięcia i niepokoju. Taka terapia pozytywnie wpływa na sferę emocjonalną, poznawczą oraz społeczną.

Grupa uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Rudniku nad Sanem wraz ze swoimi opiekunami wybrali się na spotkanie z alpakami do Nowej Wsi. Przyjazd rozpoczął się od wykładu na temat hodowli alpak, ich pochodzenia oraz edukacji z zakresu historii kołowrotka oraz pokazu przetwarzania runa na wełnę. Następnie w alpakarni podopieczni mieli możliwość bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami, ich karmienia, głaskania i przebywania z nimi. Było to niezwykłe doświadczenie. Spotkanie z tymi niezwykle sympatycznymi zwierzakami przyniosło mnóstwo radości. Spotkanie zakończyło się wspólnym ogniskiem, rozmowami i opowieściami o swoich przeżyciach.

Skip to content