02.2019

Diecezjalne obchody XXVII Światowego Dnia Chorego

Diecezjalne obchody XXVII Światowego Dnia Chorego miały miejsce w kościele św. Jadwigi Królowej w Janowie Lubelskim, połączone były z Jubileuszem 10 – lecia działalności WTZ w Janowie Lubelskim. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą której przewodniczył Ksiądz Biskup Krzysztof Nitkiewicz. Podczas uroczystej Eucharystii z udziałem Księży Dziekanów, Kapelanów Szpitali Domów Pomocy Społecznej z terenu diecezji sandomierskiej oraz Proboszczów i Wikariuszy homilię do zgromadzonych licznie przybyłych osób chorych, niepełnosprawnych ich opiekunów i zaproszonych gości, wygłosił Ks. Jan Kardaś Proboszcz Parafii św. Józefa Robotnika z Kocudzy. Podczas homilii nawiązano do słów Papieża Franciszka „Kiedy rodzimy się, aby żyć, potrzebujemy opieki naszych rodziców. Stąd w żadnej fazie i na żadnym etapie życia nikt z nas nie jest w stanie całkowicie uwolnić się od potrzeby i pomocy innych, nie jest też nigdy w stanie przezwyciężyć granicy bezsilności przed kimś lub przed czymś”, stąd potrzeba wsparcia środowiska osób chorych i niepełnosprawnych poprzez działalność specjalistycznych placówek, dzięki którym osoby potrzebujące znajdują opiekę. Uroczystość uświetniał pięknym śpiewem Chór Parafialny. Podczas Mszy Świętej zgromadzeni licznie wierni mogli przyjąć Sakrament Namaszczenia Chorych. W tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Chorego Papież Franciszek podkreślił, iż „Opieka nad chorymi wymaga profesjonalizmu i czułości, bezinteresownych gestów, niezwłocznych i prostych jak zwyczajny dotyk, poprzez które daje się odczuć drugiemu, że jest „ważny”. Stąd też Jubileusz działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej obchodzony był w Święto Matki Bożej z Lourdes. Po uroczystej Mszy Świętej wszyscy przybyli goście udali się na obiad, podczas którego nie zabrakło serdecznych życzeń, gratulacji i wspomnień z 10 lat pracy Warsztatu. Na zakończenie uroczystości, zaproszeni goście otrzymali pamiątkowe Anioły.