Aktualności

17
04.2023

Dni Skupienia Pracowników Caritas Diecezji Sandomierskiej

„SAMARYTANIE Z MARKOWEJ”

W ramach Tygodnia Miłosierdzia – zgodnie z postanowieniami trzeciego Synodu Diecezji Sandomierskiej punkt 3.7.2 podpunkt 773, który mówi o formacji religijnej i duchowej pracowników zorganizowano Dzień Skupienia dla pracowników CDS na temat „Samarytanie z Markowej”. Pierwsze spotkanie odbyło 17 kwietnia w Centrum Caritas w Rudniku nad Sanem dla pracowników z placówek: Rudnik nad Sanem, Modliborzyce, Janów Lubelski, Domostawa, Majdan Golczański, Nisko, Stalowa Wola oraz Bojanów. Spotkanie poprowadził ks. Witold Burda – postulator w procesie beatyfikacyjnym rodziny Ulmów. Natomiast drugi dzień odbył się 18 kwietnia w Sandomierzu w kościele Świętego Ducha, gdzie zgromadzili się pracownicy biura i wszystkich placówek znajdujących się w Sandomierzu i Tarnobrzegu jak również pracownicy, którzy nie mogli być dzień wcześniej.

Pracownicy Caritas na co dzień pracując w różnego rodzaju placówkach spotykają na swojej drodze ludzi potrzebujących, cierpiących, starszych i z niepełnosprawnościami. Jak podkreślił ks. Witold praca w Caritasie to nie tylko praca a przede wszystkim posługa. Dzień skupienia ma na celu zatrzymanie się od codziennego pędu życia, nabranie duchowych sił i znalezienie czasu dla siebie. To formacja intelektualna i duchowa. To spotkanie z innymi pracownikami i wymiana doświadczeń.

Pierwszego dnia spotkanie formacyjne rozpoczęła koronka do Bożego Miłosierdzia, następnie ks. Witold Burda w dwóch niezwykle interesujących konferencjach przybliżył nam życie rodziny Ulmów, która już we wrześniu zostanie ogłoszona błogosławioną. Zwieńczeniem dnia była wspólna msza św. pod przewodnictwem ks. Marcina Świebody, koncelebrowana przez ks. Adama Lechwara oraz ks. Tomasza Szostka, który wygłosił do pracowników Słowo Boże.

Drugi dzień rozpoczęła msza św. z homilią dla całej społeczności Ośrodka Radość Życia w Sandomierzu. Mszy św. przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Witold Burda. Mszy św. koncelebrował Dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej ks. Bogusław Pitucha, ks. proboszcz z Jarosławia, który na terenie swojej parafii prowadzi dzieła miłosierdzia, ks. Marek Walczak i ks. Tomasz. Następnie odbyły się dwie konferencje o życiu i heroicznej śmierci Samarytan z Markowej. Zwieńczeniem Dni Skupienia była msza św. z homilią ks. Witolda.
Na koniec postulator procesu zaprosił wszystkich zebranych na to wyjątkowe wydarzenie jakim będzie beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z ich 7 dziećmi w tym z dzieckiem pod sercem matki.

Skip to content