Aktualności

04
04.2022

„Dzień dobra” – ogólnopolskie święto pomagania w Niedzielę Miłosierdzia Bożego

Czym jest Dzień Dobra?

„DZIEŃ DOBRA” to huczne i radosne świętowanie NIEDZIELI BOŻEGO MIŁOSIERDZIA. To także święto patronalne CARITAS, największej charytatywnej organizacji pozarządowej w Polsce. 

Przypadająca 24 kwietnia Niedziela Miłosierdzia Bożego to święto patronalne Caritas. W tym roku będzie obchodzona jako Dzień Dobra. Organizowane w tym dniu pikniki, warsztaty, pokazy, biegi i koncerty, będą okazją, aby pokazać, jak dużo dobra dzięki wolontariuszom Caritas wydarza się na co dzień. Wojna w Ukrainie nadała przygotowaniom do tego święta nowy kontekst. Przeprowadzone w Dniu Dobra kwesty pomogą m.in. w utrzymaniu placówek dających schronienie uchodźcom.

Pierwotnie planowaliśmy wesprzeć placówki Caritas świadczące pomoc dzieciom i rodzinom, m.in. rodzinne domy dziecka, świetlice środowiskowe, domy samotnej matki, czy centra kryzysowe. Odpowiadając na obecny kryzys humanitarny spowodowany wojną na Ukrainie, poszerzamy tę listę o miejsca, które dały schronienie naszym ukraińskim siostrom i braciom – tłumaczy ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Robienie dobra jest super!

Organizatorzy Dnia Dobra dokładają starań, aby zaplanowane na 24 kwietnia wydarzenia były jak najbardziej atrakcyjne. – Podobnie jak wspólnie działamy na co dzień, chcemy też wspólnie celebrować wielkie święto pomagania, jakim będzie Dzień Dobra. Ponad 700 zespołów wolontariuszy z całej Polski zgłosiło się do udziału w tym przedsięwzięciu. Będziemy pokazywać, co robimy, zachęcać do włączania się w nasze akcje, a także cieszyć się tym, że możemy działać razem – opowiada br. Cordian Szwarc OFM, zastępca dyrektora Caritas Polska, odpowiedzialny w organizacji m.in. za rozwój wolontariatu.

Nie tylko od święta

W tym dniu podkreślamy, że czynienie dobra sobie nawzajem nie jest kolejnym opcjonalnym projektem, w który się angażujemy lecz jest, dzięki miłości, naszą życiową misją budowania wspólnego domu – podkreśla muzyk Mateusz Otremba.

Ambasadorką Dnia Dobra została Ida Nowakowska, która dla dzieci ewakuowanych z Ukrainy poprowadziła warsztaty taneczne w jednym z ośrodków Caritas.

 

Więcej na stronie:

https://dziendobra.pl/

Muzycznym motywem Dnia Dobra jest piosenka „Nasz dom”

https://www.youtube.com/watch?v=qYa1sd_v1Zc

Centrum Caritas w Rudniku nad Sanem również włącza się do akcji jako jedno z wielu serc ❤️ na mapie Polski. Wspólnie ze Szkolnymi Kołami Caritas z Rudnika nad Sanem, Jeżowego Podgórza, Przędzela, Ulanowa, Zarzecza oraz Kopek spotkamy się na Mszy Św, adoracji oraz koronce do Bożego Miłosierdzia. Spotkaniu towarzyszyć będzie kiermasz własnoręcznie wykonanych prac przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej z Rudnika nad Sanem oraz SKC z Zarzecza.

Skip to content