Aktualności

30
04.2024

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością oraz przekazanie nowego busa dla Warsztatu Terapii Zajęciowej

5 maja obchodzony jest Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

W naszym Centrum świętowanie wyznaczyliśmy na dzień 30 kwietnia. Był to również wyjątkowy czas dla placówki Warsztatu Terapii Zajęciowej – to właśnie dzisiaj w obecności zaproszonych gości oraz placówek nastąpił moment przekazania i poświęcenia nowego busa do przewozu osób z niepełnosprawnością, którego zakup dofinansował PFRON w kwocie 330 000 zł, Powiat Niżański w kwocie 100 000 zł i Caritas Diecezji Sandomierskiej.

Uroczystość rozpoczęła się od spektaklu „Eucharystia na nowo odkryta” – spektakl oparty na objawieniach boliwijskiej mistyczki Cataliny Rivas, w której wzięło udział ok. 60 osób – osoby z niepełnosprawnością – uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy oraz pracownicy WTZ, ŚDS i Rehabilitacji w Rudniku nad Sanem. Po tym niezwykle emocjonalnym i pełnym skupienia przedstawieniu udaliśmy się na plac Centrum Caritas by uczestniczyć wraz z naszymi gośćmi w radosnym świętowaniu Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością oraz w momencie poświęcenia busa, którym nasi uczestnicy dowożeni będą na codzienne zajęcia. Cieszy nas ogromnie obecność wielu osób, którzy przyczynili się do realizacji celu zakupu busa. Wśród obecnych był  Pan Tomasz Maruszewski – Zastępca Prezesa Zarządu ds. Finansowych PFRON, Pan Maciej Szymański – Dyrektor PFRON Oddział Rzeszów. Firmą, która wykonała zabudowę oraz dostosowała busa do przewozu osób z niepełnosprawnością był AUTOMET w Sanoku, którą reprezentowali Pan Piotr Leśniak – Prezes Zarządu AUTOMET oraz Pan Andrzej Pomykała – specjalista ds. sprzedaży AUTOMET. Obecni byli również przedstawiciele Powiatu Niżańskiego: Wicestarosta Niżański – Pan Adam Mach oraz Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nisku Pani Marta Ciosmak z pracownikami. Poświęcenia busa dokonał ks. Stanisław Czachor – Dziekan Dekanatu Rudnik nad Sanem.
Jako gospodarze, gości powitali Dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej – ks. Bogusław Pitucha, Dyrektor Centrum Caritas w Rudniku nad Sanem – ks. Tomasz Szostek oraz Burmistrz Miasta i Gminy Rudnik nad Sanem – Pan Waldemar Grochowski.

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością to wspaniała okazja do spotkania i świętowania z zaprzyjaźnionymi placówkami. Cieszy nas obecność Warsztatu Terapii Zajęciowej z Rzeszowa z Kierownikiem Panem Markiem Pietruszką, Warsztatu Terapii Zajęciowej z Wielopola Skrzyńskiego z Kierownikiem placówki a jednocześnie Prezesem Polskiego Towarzystwa Wspierania WTZ MOST – Panią Barbarą Święch-Bober, Warsztatu Terapii Zajęciowej z Leżajska z kierownikiem Panią Katarzyną Figielą-Molenda a także Warsztatu Terapii Zajęciowej z Janowa Lubelskiego z ks. Adamem Lechwarem.
Piknik z okazji DGOzN był również okazją i czasem integracji osób z niepełnosprawnością z wolontariuszami Szkolnych Kół Caritas. W tym dniu odwiedzili nas wolontariusze wraz ze swoimi opiekunami ze szkół: Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Jeżowem Centrum, PSP w Groblach, Zespół Szkół im. gen. Władysława Sikorskiego w Rudniku nad Sanem oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zarzeczu.

Na zaproszonych gości czekało mnóstwo ciekawych atrakcji. Zgromadzonych na placu powitał i zaprosił do wspólnej zabawy balmistrz Robert, który przygotował wiele niespodzianek. Piękna pogoda sprzyjała tańcom na świeżym powietrzu a po zabawach na zgromadzonych czekał słodki poczęstunek i grill z kiełbaskami.

Wszystkim osobom z niepełnosprawnościami życzymy, aby zawsze towarzyszyła im wiara i ludzka życzliwość, a otwartość otoczenia była dla nich wsparciem w odkrywaniu i rozwijaniu swoich talentów❤️❤️❤️

Skip to content