11.2018

II Światowy Dzień Ubogich połączony z obchodami 100- lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę

Tegoroczne obchody II Dnia Ubogich w Diecezji Sandomierskiej odbyły się w Rudniku nad Sanem. Hasłem tego dnia były słowa psalmu: ,,Biedak zawołał, a Pan go usłyszał” (Ps 34,7) Głównym punktem obchodów była Msza Święta w Kościele pw. Trójcy Świętej, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Eucharystię koncelebrowali kapłani z dekanatu i księża zaangażowani w działalność charytatywną. We wspólnej modlitwie uczestniczyli bezdomni z sandomierskiego schroniska Caritas, pracownicy i podopieczni rudnickiego Centrum Caritas a także mieszkańcy Rudnika nad Sanem. Na mszy obecni byli także Burmistrz Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem – p. Waldemar Grochowski oraz Wicestarosta niżański – p. Adam Mach. Po Mszy Świętej świadectwo o swoim życiu i wyjściu z bezdomności opowiedział p. Mariusz Zduński. Swoją opowieścią poruszył wiele serc tych, którzy zechcieli wysłuchać jego zwierzeń. Następnie ubodzy oraz podopieczni i pracownicy instytucji pomocowych zostali zaproszeni przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza oraz Dyrektora Caritas Diecezji Sandomierskiej ks. Bogusława Pituchę na wspólny obiad. Spotkaniu towarzyszyła miła i serdeczna atmosfera. Po południu wszyscy udali się do Centrum Caritas na spektakl słowno – muzyczny ,,Tobie Ojczyzno” z okazji 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Przedstawienie zostało przygotowane przez uczestników i pracowników WTZ i ŚDS, członków Klubu Seniora przy współudziale chóru seniorów „Wiklina”. Spektakl miał na celu uczczenie naszego święta narodowego a jednocześnie przypomnienie wszystkim ważnych dat i wydarzeń historycznych. Zawarta w nim treść zabrała słuchaczy w podróż na przestrzeni trzech wieków. Opowiedziano historię naszego państwa począwszy od wieku XVI, który nazwany został ,,złotym wiekiem kultury polskiej”, poprzez wiek XVII , kiedy to nasz kraj odnosił wspaniałe zwycięstwa nad atakującymi nas sąsiadami i innymi najeźdźcami. Ukazano także losy Polaków i naszej ojczyzny podczas trzech rozbiorów, aż po odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli.