09.2013

IV Edycja Spartakiady Lekkoatletycznej Osób Niepełnosprawnych

18 września 2013 roku odbyła się IV Edycja Spartakiady Lekkoatletycznej Osób Niepełnosprawnych zorganizowanej przez Placówki Caritas oraz Urząd Gminy i Miasta w Rudniku nad Sanem w obiektach miejscowego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Integracja oraz współzawodnictwo, to słowa najlepiej oddające ducha rywalizacji osób niepełnosprawnych, którzy już po raz czwarty zgromadzili się w Rudniku nad Sanem 18 września w Ośrodku Sportu i Rekreacji by wziąć udział w Spartakiadzie w lekkiej atletyce. Trudu organizacji tegorocznej imprezy podjęli się podopieczni wraz z opiekunami Ośrodków Caritas w Rudniku nad Sanem, tj. Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowy Dom Samopomocy przy udziale Urzędu Gminy i Miasta w Rudniku nad Sanem. Otwarcia zawodów oraz słowo wstępne wygłosił kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy w Rudniku nad Sanem, ksiądz Tomasz Szostek. Słowa uznania i podziwu przedstawili także zaproszeni goście, między innymi starosta powiatu niżańskiego Gabriel Waliłko, Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Marta Ciosmak oraz Burmistrz Gminy i Miasta Rudnik Waldemar Grochowski. Hasło przewodnie tegorocznych rozgrywek, które brzmiało: możesz więcej niż myślisz, doskonale oddaje rozwijanie swoistej siły duchowej i integracji, nieodłącznych aspektów codziennego funkcjonowania. Tegoroczna impreza gościła łącznie 18 zespołów głównie z województwa podkarpackiego, wśród których znalazły się Środowiskowe Domy Samopomocy z Bojanowa, Leżajska, Jelnej, Sarzyny, Niska, Spie, Sieniawy, Sarzyny i Stalowej Woli oraz reprezentantów województwa Świętokrzyskiego, czyli Ośrodek Rehabilitacyjno- Edukacyjny Radość Życia z Sandomierza i Środowiskowy Dom Samopomocy z Janowa Lubelskiego. Nie brakowało także uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, którzy przybyli między innymi z Stalowej Woli- Nadzieja, Leżajska oraz gospodarze z Rudnika nad Sanem. Gośćmi byli także przedstawiciele Zakładu Aktywności Zawodowej z Nowej Sarzyny oraz uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Rudnika Nad Sanem. Sportowcy mogli wziąć udział w następujących konkurencjach indywidualnych i grupowych: skok w dal, rzut piłką palantową, bieg slalomem pomiędzy pachołkami na dystansie 30 metrów, rzut piłką lekarską, strzał do bramki z odległości rzutu karnego, sztafeta 4×100, rzut serso, przeciąganie liny. Zawody sportowe to nie tylko rywalizacja o miejsce na podium, to także świetna zabawa, o czym mogli przekonać się tegoroczni uczestnicy oraz ich opiekunowie. Największym zainteresowaniem cieszyła się konkurencja drużynowa jaką było przeciąganie liny. Na uczestników czekały także smakołyki przygotowane przez uczestników w postaci ciast, słodyczy, herbaty, kawy a nade wszystko długo oczekiwany grill na którym piekły się smaczne kiełbaski. Zwieńczeniem rozgrywek sportowych osób niepełnosprawnych w Rudniku pod hasłem możesz więcej niż myślisz było uroczyste wręczenie dyplomów i pucharów oraz odznaczenie medalami, której dokonał Burmistrz Rudnika nad Sanem Waldemar Grochowski z Kierownikiem PCPRu w Nisku Martą Ciosmak. Nad sprawnym przebiegiem dekoracji czuwał Piotr Potocki, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rudniku nad Sanem. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowy puchar oraz dyplom. Każdy uczestnik otrzymał także medal będący pamiątką w zmaganiach sportowych. Nie obyło się bez sesji fotograficznej oraz podziękowań, zarówno dla sponsorów, przedstawicieli władz, dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i rekreacji Piotra Potockiego, bez przychylności których Spartakiada by się nie odbyła. Gromkie brawa skierowano nade wszystko dla gospodarzy, czyli Warsztatów Terapii Zajęciowej, którzy ponieśli ogromny trud w przygotowaniu imprezy.