04.2021

„Na codzienne zakupy”- pomagamy najbardziej potrzebującym seniorom

Fundacja Biedronki, Caritas Polska i Caritas diecezjalne uruchomiły największy niepubliczny program pomocy dla seniorów „Na codzienne zakupy”.  Potrzebujący seniorzy, wskazywani przez Caritas diecezjalne, otrzymują wsparcie finansowe w wysokości 150 zł miesięcznie na karcie przedpłaconej. Karta służy do płatności za zakupy w sieci sklepów Biedronka. Seniorzy sami decydują, na jakie produkty chcą przeznaczyć fundusze.Osoby objęte programem mogą liczyć na opiekę wolontariusza Caritas (grupa ponad 3 tys. osób), który pomaga im w zakupach albo towarzyszy w codziennych zajęciach, co jest ważne zwłaszcza w czasie pandemii.
„Na codzienne zakupy” to program społeczny prowadzony już po raz czwarty – najpierw przez koalicję Biedronki i Caritas (pierwsze dwie edycje), a obecnie Fundację Biedronki i Caritas (edycja 2020 oraz 2021).

Program „Na codzienne zakupy” to wielkie przedsięwzięcie dla Fundacji i Caritas, bo działamy na wielką skalę na terenie całego kraju. Jest to też projekt, który przynosi realne rezultaty. Jakość życia objętych nim seniorów znacząco się poprawia. Z perspektywy osób aktywnych zawodowo kwota 150 zł może nie wydawać się znacząca, jednak dla wielu seniorów to poziom, który pozwala im lepiej się odżywiać lub po prostu wykupić leki albo pozwolić sobie na opał w zimiemówi Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki.

Opis programu:

• Fundacja Biedronki, Caritas Polska i Caritas diecezjalne wspólnie realizują program pomocy „Na codzienne zakupy”. W jego ramach ok. 10 tys. seniorów w 2021 r. otrzymało karty przedpłacone na zakupy w sklepach Biedronka. Pomoc trafia do ubogich, schorowanych, samotnych osób starszych.
  • Beneficjenci: potrzebujący seniorzy, borykający się z problemami finansowymi, samotni, chorzy, niepełnosprawni
  • Liczba osób objętych programem w 2021 r.: ok. 10 000
  • Czas trwania obecnej edycji programu: kwiecień 2021 – styczeń 2022
  • Budżet programu: ponad 14,5 mln zł

Nasze Centrum również aktywnie włączyło się w pomoc potrzebującym seniorom.
Cieszymy się, że tak wiele osób wykazało chęć pomagania i zaangażowało się w Wolontariat.

Poniżej link do filmu informacyjnego o Programie „Na codzienne zakupy”