Aktualności

15
03.2023

Przedstawienie „wartość bajki” oraz warsztaty teatralne

Dnia 15 marca 2023 r. uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej mieli wielką przyjemność gościć artystów teatru z Krakowa JaFi ART, ze spektaklem „Wartość Bajki”. Przedstawienie przeniosło nas w świat wyobraźni. Bajki są czymś szczególnym ponieważ nie tylko wprawiają w dobry nastrój wywołując zabawę i uśmiech na twarzy, ale również dają do myślenia, moralizują i skłaniają do wyciągnięcia wniosków. Treść przedstawienia uświadomiła nam, jak ważnym elementem życia jest wyobraźnia. Spektakl dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń. Po przedstawieniu w mniejszych grupach odbyły się warsztaty teatralne. Podopieczni uczyli się jak opanować stres sceniczny, wykonali autoprezentacje oraz wczuwali się w rolę aktora na scenie.  Zajęcia tego rodzaju pozwalają na poznawanie ciekawej przestrzeni, jaką jest scena teatralna. Poszerzają horyzonty, uczą wyrażania własnych uczuć i umożliwiają pracę z emocjami, co niezwykle przydaje się osobom z niepełnosprawnością. Wszyscy miło spędzili czas i z niecierpliwością oczekują następnego przedstawienia.

Teatroterapia jako metoda terapeutyczna dla osób z niepełnosprawnością

Teatroterapia jako metoda terapeutyczna polega na zaangażowaniu uczestników w działania teatralne, wykorzystując ich chęć występowania przed innymi i pozytywne nastawienie do tej formy sztuki. Obecnie ta forma rewalidacji osób z niepełnosprawnością jest szczególnie ceniona ze względu na jej walory integracyjne.

W ramach zajęć ŚDS i WTZ teatroterapię wykorzystuje się jako formę działania pracowni teatralno-muzycznej. Daje ona szerokie pole do popisu i nie pozwala być biernym żadnemu z uczestników. Kontakt osoby z niepełnosprawnością ze sztuką, w tym z teatrem umożliwiają wszechstronny rozwój, kształtują osobowość i wykazują działania terapeutyczne. Na widowisko teatralne składa się, oprócz tekstu sztuki wiele elementów. Słowo, gra aktorów, muzyka, kostium, mimika, gest, efekt dźwiękowy i świetlny pomagają odtworzyć na scenie „prawdę” utworu, ułatwiają zrozumienie jego przewodniej myśli, potęgują wrażenie widza. Wielokierunkowość oddziaływania, stwarza szerokie możliwości wykorzystania teatru w pracy z osobami z niepełnosprawnością.

W linku poniżej znajduje się krótki filmik z zaproszeniem na występ – „Wartość Bajki”

https://www.youtube.com/watch?v=UqGA2yC-L44

Skip to content