09.2024
Spotkanie uczestników ŚDS z alpakami
Alpakoterapia jest naturalną metodą leczenia i rehabilitacji, opartą na bezpośrednim kontakcie człowieka z alpaką. Jest to forma terapii, która powoli rozpowszechnia się jako element procesu terapeutycznego dzieci i dorosłych cierpiących na niepełnosprawności zarówno fizyczne, jak i intelektualne. To unikalne podejście łączy w sobie dobroczynny wpływ kontaktu z naturą oraz bliskości zwierząt z celami terapeutycznymi i psychologicznymi. W trakcie sesji alpakoterapii uczestnicy mają okazję nawiązać bezpośredni kontakt z alpakami, przy czym te ciepłe i przyjazne stworzenia stwarzają atmosferę relaksu i akceptacji. Terapia ta ma na celu poprawę stanu emocjonalnego, zwiększenie poczucia pewności siebie, redukcję stresu i lęku oraz rozwijanie umiejętności interpersonalnych.
Alpakoterapia jest formą terapii, która może przynieść korzyści osobom w różnych grupach wiekowych i o różnych potrzebach. Znacząca liczba ludzi może skorzystać z alpakoterapii, a jej wszechstronne oddziaływanie sprawia, że może być dostosowana do konkretnych celów terapeutycznych.
Dzień 11 września spędziliśmy w wyjątkowym towarzystwie – z uroczymi alpakami. Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy wraz ze swoimi opiekunami w ramach zajęć wybrali się do gospodarstwa agroturystycznego i hodowli alpak „Alpakowe Łąki” w Przędzelu. Podopieczni mieli możliwość bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami, ich karmienia, głaskania i przebywania z nimi a także spacerów po alpakowych łąkach. Było to niezwykłe doświadczenie. Dzień zakończyliśmy wspólnym ogniskiem, rozmowami i dobrą zabawą.