04.2025
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – 2 kwietnia
„ Autyzm pochodzi z wnętrza, nie z zewnątrz.
Musicie nauczyć się rozumieć osoby autystyczne poprzez ich sposób myślenia,
poprzez ich odmienny od naszego sposób przetwarzania informacji”
( wprowadzenie do książki Hilde de Clerrcq „ Autyzm od wewnątrz”)
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Głównym celem obchodów święta jest przeciwstawienie się dyskryminacji oraz stereotypom dotyczących osób dotkniętych autyzmem. Czasami używana jest także nazwa Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu.
Autyści są wśród nas i zabarwiają świat na niebiesko, ich wewnętrzny świat może pozostać niepoznany, ale trudności zewnętrzne z jakimi się zmagają są bardzo namacalne. 2 kwietnia jest dniem, w którym powinniśmy wszyscy dać wyraz swojej postawie pełnej akceptacji i zrozumienia dla tego zaburzenia rozwojowego.
Niebieski, umowny kolor autyzmu, symbolizuje niewinność, nadzieję, ale też płeć męską, bo na to zaburzenie rozwoju cierpi więcej chłopców i mężczyzn.
Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym, które obejmuje wiele sfer funkcjonowania danego człowieka. Pojawia się on tuż po urodzeniu lub do 36 miesiąca życia (okres wczesnego dzieciństwa). Polega na odizolowaniu się człowieka od świata zewnętrznego, a także ograniczeniu wymiany informacji pomiędzy osobą cierpiącą na tego typu zaburzenie, a środowiskiem zewnętrznym. Przyczyny nie są niestety do końca znane. Badacze podejrzewają jednak, że pewne czynniki mają wpływ na rozwój autyzmu. Wymieniają oni czynniki biologiczne oraz psychologiczne. Biologiczne dotyczą uszkodzenia mózgu dziecka w trakcie ciąży bądź porodu. Mówi się, iż autyzm powiązany jest z niedotlenieniem w okresie płodowym i noworodkowym. Innymi przyczynami wskazanymi przez osoby zajmujące się Autyzmem mogą być np. toksoplazmoza, uwarunkowania genetyczne, dziecięce porażenie mózgowe, wiek ojca – powyżej 40 roku życia, urazy okołoporodowe, a nawet alergia.
Jak już zostało wspomniane, autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Przy odpowiednich metodach terapeutycznych można jednak zmniejszyć jego nasilenie. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski.
Symptomy autyzmu:
- Brak lub nieadekwatna reakcja na imię i wydawane polecenia.
- Ograniczone zainteresowania zabawą i kontaktami z rówieśnikami (zabawa samotna).
- Nieadekwatna ekspresja emocjonalna.
- Ograniczona mimika twarzy, trudność z okazywaniem emocji.
- Niedostateczna umiejętność odczytywania emocji u innych osób (dzieci, dorosłych).
- Problemy z nawiązywaniem i utrzymywaniem kontaktu wzrokowego.
- Trudności z naśladowaniem i odtwarzaniem zachowania innych osób.
- Niechęć do zmian i przywiązanie do schematów i rutyny działania.
- Stereotypowe wypowiedzi.
- Zaburzenia rozwoju mowy.
- Manieryzmy ruchowe.
- Mała spontaniczność i różnorodność w zakresie organizacji czasu wolnego.
- Bardzo wąskie zainteresowania.
- Ograniczona umiejętność zabawy naśladującej role społeczne.
https://www.youtube.com/watch?v=vBXEec1dv6Q
https://www.youtube.com/watch?v=QLv-dvLCgAg