03.2025
Światowy Dzień Zespołu Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki
21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).
Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.
Ideą obchodów święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości oraz promowanie ich praw do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Marcowe obchody przypominają również o idei akceptacji, szacunku i otwartości wobec osób z zespołem Downa i innymi niepełnosprawnościami.
Wszystkim osobom z Zespołem Downa zwłaszcza naszym uczestnikom: Basi, Lucynce, Halince, Heniowi, Kamilowi, Karolince, Izabeli, Tadziowi, Ani, Madzi i Oliwii pragniemy złożyć w ich dniu najlepsze życzenia. Niech Wasze życie będzie słoneczne i kolorowe. Niech każdy dzień będzie jak początek wiosny, pełen ciepła, radości i nadziei. Niech się spełniają Wasze marzenia i realizują plany, a na swej życiowej drodze spotykajcie dobrych i życzliwych ludzi.
Zespół Downa jest chorobą genetyczną. Cechuje go szereg zaburzeń w budowie i funkcjonowaniu organizmu. Osoby dotknięte zespołem Downa mają charakterystyczny wygląd, odróżniający je od innych ludzi. U noworodków z zespołem Downa występuje wiotkość mięśni, która powoduje tendencję do otwierania ust i wysuwania języka. Występuje również zwiększona ruchomość kończyn w stawach, a w okresie dojrzewania może wystąpić nadwaga.