Aktualności

21
06.2023

Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy zwiedzili Królewskie Miasto Sandomierz

21 czerwca 2023 roku grupa uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy wraz ze swoimi opiekunami wybrali się na zwiedzanie pięknego Królewskiego Miasta Sandomierz. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zatrzymania się pod Pomnikiem Św. Jana Pawła II.  To właśnie w tym miejscu w 1999 roku papież celebrował Mszę Św. w obecności ok. pół miliona pielgrzymów i ok. dwudziestu tysięcy wojska. Wygłosił tu również homilię „Beati Mundo Corde – błogosławieni czystego serca”. Jest to jeden z ładniejszych pomników wielkiego Polaka pięknie prezentujący się na tle sandomierskiej Starówki.

Kolejnym punktem był spacer po Sandomierskim Rynku – jest to główny plac w mieście o całkiem sporych wymiarach. Wita on turystów pięknymi kamieniczkami, przyjazną atmosferą i stojącym w centralnym punkcie wspaniałym renesansowym Ratuszem o gotyckim rodowodzie. Ponadto korzystając z pięknej i słonecznej pogody wybraliśmy się na lody oraz zakupiliśmy pamiątki.

Następnie udaliśmy się do zwiedzania Podziemnej Trasy Turystycznej. Jest to udostępniona do zwiedzania część kilkukondygnacyjnych komór i chodników znajdujących się pod Starym Miastem. Ich powstaniu sprzyjała zalegająca na tym terenie gruba warstwa lessu. Drążone korytarze pełniły w minionych wiekach rolę składów kupieckich, w których przechowywano głównie wino, sól i śledzie. Służyły także jako schronienie w niebezpiecznych sytuacjach. Zapotrzebowanie na podziemne magazyny było ogromne, co spowodowało, że osiągały one nawet 15 metrów głębokości. Po kilku wiekach, kiedy pozycja Sandomierza nie była już tak strategiczna, lochy odeszły w zapomnienie. Nieużywane i niezabezpieczone stały się przyczyną katastrof budowlanych. Na ratunek Starego Miasta pośpieszyli naukowcy z Akadami Górniczo – Hutniczej w Krakowie. Po zrealizowaniu specjalnego programu odzyskano obszar prawdziwego, kilkukondygnacyjnego labiryntu piwnic oraz korytarzy. Część wyrobisk musiała zostać zlikwidowana ze względów konstrukcyjnych. Z pozostałych odcinków utworzono Podziemną Trasę Turystyczną. Jej długość wynosi obecnie 470 m. Najgłębsze wyrobiska znajdują się na głębokości 12 m. Każda z piwniczek/komór ma swoją nazwę, która stanowi nawiązanie do historii Sandomierza. Drążone przez wieki liczne korytarze oraz komory związane są z wieloma sandomierskimi tajemnicami i legendami. 

Odwiedziliśmy biura Caritas Diecezji Sandomierskiej i udaliśmy się do zaprzyjaźnionego Zakładu Aktywności Zawodowej, gdzie zostaliśmy ugoszczeni przepysznym obiadem i deserem. 

Po bardzo udanym dniu, pełnym wrażeń i pięknych widoków wróciliśmy z naszej sandomierskiej przygody 😉 

Skip to content