Aktualności

08
01.2024

Uczestnicy WTZ w Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie

W dniu 08.01.2024r. podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej w Rudniku nad Sanem wspólnie z opiekunami wybrali się do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki i zapoznanie się z procesem powstawania ozdób choinkowych. 

Pod opieką pani przewodnik, która w ciekawy sposób opowiadała o niezwykłych eksponatach, mogliśmy podziwiać stanowiska z choinkami i bombkami z różnych części świata i epok (styl amerykański, wiktoriański, francuski, norweski, staropolski). Obejrzeliśmy również cały proces wyrobu ozdób choinkowych, w czasie którego pracownik fabryki nad palnikiem ogniowym rozgrzewał szkło a następnie wydmuchiwał okrągłe bańki. Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie zanurza się je w wodzie i potrząsa, dzięki czemu bańki uzyskują piękny srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia do farbiarni, gdzie nadaje się im przeróżne kolory. Po koloryzacji wędrują do suszarni, następnie bańki przycina się, kapsluje i ręcznie ozdabia.  Okazuje się, że jest to długotrwały proces i misterna ręczna praca wielu ludzi. Atrakcyjnym punktem wycieczki były także warsztaty plastyczne, podczas których każdy mógł ozdobić swoją bombkę według własnego pomysłu i otrzymać ją na pamiątkę pobytu w fabryce. Na zakończenie pobytu w muzeum wszyscy uczestnicy wycieczki mogli kupić wybrane przez siebie ozdoby w firmowym sklepie.

Był to bardzo udany wyjazd. Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili w doskonałych nastrojach, pełni dobrej energii i artystycznych wrażeń.

Skip to content