09.2016

Warsztaty z cyklu „Objazdowe Muzeum Archeologiczne”

Warsztaty z cyklu „Objazdowe Muzeum Archeologiczne” odbyły się w Środowiskowym Domu Samopomocy w Rudniku nad Sanem w czwartek 22 września 2016 roku. W spotkaniu wzięli udział dorośli podopieczni i opiekunowie ze Środowiskowego Domu Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Sandomierskiej oraz dwójka podopiecznych z miejscowego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wraz z opiekunkami. Lekcje poprowadzili młodzi archeolodzy, Pan Tomasz Kotarski i Pani Agnieszka Grzywacz, członkowie Klubu Przyjaciół Archeologii Ziemi Sandomierskiej. Na samym początku archeolodzy opowiedzieli zebranym m.in.: o badaniach wykopaliskowych, pracy archeologa w muzeum oraz najważniejszych odkryciach archeologicznych w regionie. Podczas prezentacji multimedialnej Pani Agnieszka i Pan Tomasz zaprezentowali zgromadzonym zdjęcia zabytków ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. W czasie wystąpienia nie zabrakło informacji o historii Rudnika nad Sanem oraz niedawno prowadzonych badaniach archeologicznych w Polskiej Stolicy Wikliny. Następnie, podczas warsztatów manualnych podopieczni ośrodka m.in. lepili z gliny naczynia oraz wykonywali paciorki z różnokolorowej modeliny. W trakcie spotkania uczestnicy zajęć „Objazdowego Muzeum Archeologicznego” otrzymali nieodpłatne materiały promocyjne m.in. broszury informacyjne o projekcie oraz katalogi wystawy „Ziemia sandomierska w pradziejach i wczesnym średniowieczu”. Biblioteka ŚDS wzbogaciła się o „Podręcznik archeologii dla najmłodszych” autorstwa Moniki Bajki, pomysłodawczyni projektu. Na zakończenie uczestnicy warsztatów obdarowali prowadzących ręcznie wykonanymi pamiątkami i głośno odśpiewali, „Sto lat”.