Aktualności

29
05.2015

Wycieczka do Krakowa

W dniach 27-29.05.2015 r. uczestnicy i pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Rudnika nad Sanem
przebywali na wycieczce w Krakowie.

Po przyjeździe do Krakowa udaliśmy się do Muzeum Lotnictwa Polskiego, gdzie spacerując po rozległym terenie muzeum mogliśmy podziwiać eksponaty związane z historią rozwoju lotnictwa. Dużym zainteresowaniem z naszej strony cieszył się śmigłowiec, którym latał papież Jan Paweł II podczas wizyt w Polsce. Kolejnym punktem programu w mieście królewskim był Wawel. Zamek zrobił na nas duże wrażenie. Zwiedziliśmy Katedrę Wawelską, Kaplice Zygmuntowską oraz znajdujące się w niej groby dawnych władców Polski. Oddaliśmy hołd tragiczne zmarłej parze prezydenckiej Lechowi i Marii Kaczyńskim, którzy są pochowani w jednej z krypt pod katedrą wawelską. Następnie weszliśmy na wieże, gdzie znajduje się Dzwon Zygmunta. Prowadziło do niego 70 drewnianych stromych schodów. Na górze zafascynował nas widok z okna na panoramę Krakowa. Wieczorem po zakwaterowaniu i obiadokolacji spacerowaliśmy po rynku Starego Miasta, gdzie podziwialiśmy zabytki architektury.

W drugim dniu po śniadaniu wyruszyliśmy pociągiem do Wadowic, gdzie główną atrakcją było zwiedzanie Muzeum ,,Dom rodzinny Jana Pawła II” Jest to ciekawe miejsce, ukazujące całą życiową drogę papieża – od dzieciństwa do papiestwa. W tym miejscu szczególnie czuło się duchową obecność św. Jana Pawła II. Po krótkiej lekcji historii w muzeum udaliśmy się do wadowickiej kawiarni na papieskie kremówki, po czym pociągiem wróciliśmy do Krakowa. Wieczorem po obiadokolacji na dobre zakończenie dnia, spacerowaliśmy deptakiem nad Wisłą.

Ostatniego trzeciego dnia po śniadaniu i spakowaniu bagaży wszyscy wybraliśmy się na spacer po Rynku Krakowskim: zwiedzając Ratusz, Sukiennice. Każdy mógł zakupić pamiątkę z pobytu w Krakowie. Około południa weszliśmy całą grupą do Kościoła Mariackiego, aby obejrzeć i podziwiać ołtarz Wita Stwosza, który jest największym tego rodzaju ołtarzem w Europie. Mogliśmy posłuchać hejnału z Wieży Mariackiej; wrzucić monetę do Fontanny z Żakiem, która znajduje się na urokliwym placu Mariackim, tuż obok kościoła. Jak głosi legenda, wrzucenie monety do fontanny zapewnia w przyszłości powrót do Krakowa. W drodze powrotnej udaliśmy się do Centrum Jana Pawła II, w którym mogliśmy ucałować relikwiarz księgi, zobaczyć płytę z grobu Jana Pawła II, papieski krzyż pastoralny oraz najcenniejszą relikwię Papieża Polaka – krew w szklanej ampułce, umieszczoną wewnątrz murowanego ołtarza pośrodku Kościoła. Następnie pojechaliśmy do Sanktuarium Maryjnego w Łagiewnikach, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Na miejscu w relikwiarzu w kształcie róży zobaczyliśmy relikwie Św. Faustyny. Pełni wrażeń i wiedzy o bogatej przeszłości Polski udaliśmy się w drogę powrotną do naszych domów.

Skip to content