11.2017

Występ artystyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości

W przeddzień 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Rudniku nad Sanem zorganizowano podniosłe obchody tego święta. Uroczystości rozpoczęła msza święta koncelebrowana. Podczas niej kazanie wygłosił Ks. Tomasz Szostek – kierownik WTZ, który poruszył temat patriotyzmu i wspólnej odpowiedzialności za naszą ojczyznę. Wskazał na różne pojmowanie patriotyzmu, ale szczególnie podkreślił, iż nigdy miłość do własnego kraju nie powinna łączyć się z nienawiścią i wyrządzaniem krzywdy innym narodom. Po mszy świętej na scenę wkroczyli aktorzy, uczestnicy warsztatów wraz ze swoimi terapeutami, którzy wspólnie przygotowali przedstawienie pod tytułem „Tobie Ojczyzno…” Zawarta w nim treść pokazała losy Polski na przestrzeni trzech wieków. Opowiedziano historię naszego państwa począwszy od wieku XVI, który nazwany został „złotym wiekiem kultury polskiej”, poprzez wiek XVII, kiedy to nasz kraj odnosił wspaniałe zwycięstwa nad atakującymi nas sąsiadami i innymi najeźdźcami, a także trzy rozbiory, aż po odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli. Losy Polaków i naszego kraju zostały przedstawione w bardzo wzruszający i skłaniający do refleksji sposób. Zaprezentowane w programie pieśni dodatkowo podkreśliły podniosły charakter spotkania. Zgromadzeni na uroczystości goście nie kryli zachwytu, łez a także dumy z tego, iż są Polakami. Wspólnie z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy świętowali zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Rudnik nad Sanem Pan Waldemar Grochowski z żoną, księża z pobliskich parafii z księdzem dziekanem Waldemarem Farionem, członkowie Klubu Seniora z Rudnika nad Sanem oraz seniorzy z Klubu Seniora „Senior – Vigor” z Modliborzyc. Spotkanie zakończyło się wspólnym posiłkiem i słodkim deserem.