Aktualności

14
04.2018

XV PIELGRZYMKA PRACOWNIKÓW I WOLONTARIUSZY CARITAS DO ŁAGIEWNIK

W sobotę 14 kwietnia 2018r., na zakończenie „Tygodnia Miłosierdzia”, odbyła się XV Pielgrzymka do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach. Hasłem pielgrzymki były słowa Służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej pochodzące z „Rachunku sumienia pielęgniarki”:„Bóg złożył w moje ręce talenty i nie wolno mi ich marnować”. Ponad 3,5 tys. pracowników i wolontariuszy Caritas z całej Polski przyjechało do Łagiewnik, by modlić się przed łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i uczccić relikwie św. Siostry Faustyny, która patronuje tej największej w Polsce organizacji charytatywnej, prowadzącej wiele dzieł miłosierdzia i wspierającej liczne akcje dla potrzebujących pomocy także poza granicami. Wśród nich znajdowała się 105 osobowa delegacja pracowników i wolontariuszy Caritas Diecezji Sandomierskiej m.in. z Rudnickiego Centrum Caritas, kilka osób z Janowa Lubelskiego i Modliborzyc oraz wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas – Przędzel, Rudnik nad Sanem, Groble, Jeżowe, Łętownia – Majdan Łętowski, Czyżów Szlachecki.

Piegrzymkę rozpoczęła dla dzieci i młodzieży pantomima o cudzie, jaki został zatwierdzony do beatyfikacji, przygotowana przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Krakowie, a dorośli mogli wysłuchać konferencji Neli Łabińskiej z krakowskiego Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych na temat Hanny Chrzanowskiej, której beatyfikacja odbędzie się 28 kwietnia br. w łagiewnickim Sanktuarium.

– Hanna Chrzanowska wiedziała, że nie będzie dobrą pielęgniarką, jeśli nie odda się w pełni Bogu. Rozumiała również, że nie wolno osądzać żadnego człowieka, bo każdy jest piękny i ważny w oczach Boga. I choć w swojej pracy napotykała trudności, to gdy oddawała je Bogu, wszystko stawało się łatwiejsze – mówiła Nela Łabińska, przypominając, że H. Chrzanowska stworzyła również Rachunek Sumienia Pielęgniarek, który jest aktualny i dziś.

– Nie miała do dyspozycji osiągnięć techniki, jakie są dzisiaj. Miała tylko swoje ręce, serce, pomysły i Bożą łaskę. Efekt jest taki, że pozostawiła po sobie ślad piękna, a cud miłosierdzia wciąż z niej promieniuje – zauważyła N. Łabińska.

Punktem centralnym spotkania była Msza święta w bazylice Bożego Miłosierdzia pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego, który odwołał się do ostatniej adhortacji apostolskiej Ojca Świętego Franciszka. Przypomniał, że Papież napisał w niej czym mamy się kierować w naszej drodze do świętości. Wyjaśnił czym jest „wielka reguła postępowania”, odwolując się do fragmentu Ewangelii św. Mateusza, gdzie mowa jest o tym, że jeśli ktoś jest głodny, to trzeba dać mu coś do pożywienia. Jeżeli ktoś jest spragniony, to trzeba dać mu pić. Jeżeli ktoś jest bez odzieży, to trzeba go przyodziać. Ks. abp Jędraszewski powiedział, że jest przekonany, że właśnie ta wielka reguła postępowania musi być regułą kierującą naszą działalnością Caritas, jaką jest miłość samego Boga.

Homilię wygłosił bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski, ktory zaznaczył, że Pan Jezus chce zaprzyjaźnić się z każdym z nas i zaprasza nas, byśmy Go naśladowali, ponieważ pragnie dzielić się tym, co ma najlepszego: swoim życiem, mądrością i niebem. Kaznodzieja zwracając się do zebranych w świątyni podkreślał: – Wy właśnie taką przyjaźń uczyniliście swoim stylem życia. Taka właśnie przyjaźń sprawia, że „pniemy się w górę”. Bo ten jest wielki, kto pomaga, kto służy. Ewangeliczną miarą wielkości człowieka jest miara służby bliźniemu, który potrzebuje pomocy – dodając, że z każdym, kto potrzebuje pomocy identyfikuje się sam Pan Jezus. – A zatem błogosławieni jesteście, drodzy wolontariusze, którzy nosicie w swoim sercu imię caritas – to imię, które oznacza miłość miłosierną. Przez wasze talenty i waszą służbę dajecie światu świadectwo, że Bóg jest miłosierny – podkreślał. Kończąc homilię bp Wiesław Szlachetka podziękował uczestnikom XV Pielgrzymki Caritas – Bogu dziękuję za Was, za wasze wrażliwe serca, za wasze pomocne dłonie, za wasze oczy, które widzą nie tylko własne potrzeby, ale i potrzeby innych, za wasze uszy, które słyszą prośby nawet te niewypowiedziane, za wasze nogi „w butach wyczynowych”, jak mówił o was Papież Franciszek tu w Krakowie. Niech wasze świadectwo przymnaża światu apostołów miłosierdzia, prawdziwych przyjaźni i radości.

Na zakończenie pielgrzymki w Sanktuarium Jana Pawła II, uroczyście odmówiono koronkę do Miłosierdzia Bożego w intencjach diecezjalnych Caritas. Obecność w sanktuarium była okazją do podziękowania Panu Bogu za siłę do służby najbardziej potrzebującym.

Skip to content