11.2022
„Żyją w naszej pamięci” – uczestnicy ŚDS na grobach zmarłych podopiecznych oraz w Muzeum Chrystusa Frasobliwego w Jeżowem
„Nie lękajcie się patrzeć w wieczność. Tam czeka Ojciec, Bóg, który jest miłością. Dla tej miłości warto żyć”
św. Jan Paweł II
Miesiąc listopad to czas, w którym nasze myśli kierujemy częściej niż zawsze ku naszym bliskim i znajomym, którzy już odeszli do wieczności. Częściej kierujemy również nasze kroki na cmentarze by w zadumie pochylić się nad mogiłami zmarłych i uczcić ich pamięć naszym westchnieniem i modlitwą. Groby naszych bliskich przypominają nam o nich. Gdy przybywamy na cmentarze i zapalamy znicz, jakby czujemy ich obecność, możemy usiąść, pomyśleć o chwilach kiedy byliśmy razem z osobą.
8 listopada uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Rudniku nad Sanem wybrali się na cmentarze by pomodlić się za swoich kolegów i koleżanki oraz by zapalić znicz-symbol naszej pamięci. Był to czas refleksji, zadumy i wspomnień. Odwiedziliśmy Cmentarze w Rudniku nad Sanem, Kopkach, Groblach oraz Jeżowem.
Mieliśmy również możliwość zwiedzenia Muzeum Figur Chrystusa Frasobliwego w Jeżowem. Muzeum w Jeżowem jest jedyną placówką w Polsce posiadającą zbiory o tej tematyce. Zgromadzono tam wiele wspaniałych obrazów i rzeźb o treści religijnej. Większość eksponatów zgromadził założyciel jeżowskiego muzeum – ks. Ludwik Bielawski, będący w latach 1958-1994 proboszczem Parafii Narodzenia NMP w Jeżowem.
Aby się stało
Gwiazdy by ciemniej było
smutek by stale dreptał
oczy po prostu by kochać
choć z zamkniętymi oczami
wiara by czasem nie wierzyć
rozpacz by więcej wiedzieć
i jeszcze ból by nie myśleć
tylko z innymi przetrwać
koniec by nigdy nie kończyć
czas by utracić bliskich
łzy by chodziły parami
śmierć aby wszystko się stało
pomiędzy światem a nami.
Ks. Jan Twardowski